Milyen típusú olajok biztonságosak a vágódeszkán

Sok egymásnak ellentmondó információ áll rendelkezésre arról, hogy mely olajok és anyagok alkalmasak a vágódeszkák vagy hentesblokkok biztonságos karbantartására. Ez a következő lista segít meghatározni, hogy mely termékeket érdemes fertőtleníteni, és megőrizni szép megjelenését az elkövetkező években.

Biztonságos és ajánlott

Ásványi olaj

Az ásványolaj (néha folyékony paraffinnak is nevezik) kőolajból nyert, nem mérgező, nem száradó termék, amely színtelen, szagtalan és íztelen. Tulajdonságai megakadályozzák a víz felszívódását, ami miatt az élelmiszer-minőségű ásványolaj (a Szövetségi Gyógyszerügyi Hatóság meghatározása szerint) népszerű választás a fából készült konyhai cikkekhez, mint például a fakanalak, tálak és természetesen vágódeszkák és hentesblokkok. A kulcsszó itt az élelmiszer-biztonságos, mivel vannak olyan ásványi olajok, amelyek emberi fogyasztásra nem biztonságosak; ezeket gyakran kenőanyagként használják gépekhez, vagy megtalálhatók az autó- vagy hardverboltokban.

Ha aggódik a megfelelő ásványolaj kiválasztása miatt, a „fehér ásványolaj” címkével ellátott termékek élelmiszer-biztonságosnak minősülnek, mivel ezeket bizonyos fokig finomították, mint más olajok. Mindig figyelmesen olvassa el a termék címkéjét, ha nem biztos a helyes használatában. A legbiztonságosabb út természetesen az, ha kifejezetten vágódeszkákhoz kevert ásványolajat vásárolunk.

Az ásványolaj rendszeres alkalmazása megakadályozza, hogy a vágódeszkák kiszáradjanak és törékennyé váljanak, ami megrepedhet. Az olajjal kezelt tábla megakadályozza a folyadékok behatolását is, ami gyakran baktériumok és baktériumok forrása.

Méhviasz

A méhviasz a vágódeszka karbantartására is népszerű választás. Természetes viasz, amelyet a mézelő méhek kaptáraiban állítanak elő, és számos felhasználási területtel rendelkezik. Használjon méhviaszt a vágódeszka hidratálásához, fényesítéséhez és vízállóságához.

Vásárolhat kondicionálókat könnyen beszerezhető palackokban, vagy felolvaszthat 1 rész méhviaszt, és egy edényben 4 rész ásványolajjal keverheti össze saját keverékét.

Ezen kívül ma már tiszta növényi alapú, vegán vágódeszkaviaszt is forgalmaznak, rizsből és kókuszból. Ez egy jó lehetőség azok számára, akik allergiásak a virágporra vagy a propoliszra (méhviasz), vagy egyszerűen azoknak, akik szigorúan vegánok.

Kókuszolaj

A kókuszolaj a közelmúltban nagyon népszerűvé vált különféle célokra, különösen a szépségápolás terén, mivel gazdag telített zsírokban, amelyek jót tesznek a bőr egészségének. Sajnos a levegőnek kitett zsírok végül avasodik, és a kókuszolaj nem immunis (annak ellenére, hogy egyes bloggerek ennek ellenkezőjét állítják). A kókuszolajok egy részét azonban refrakciós eljárással finomítják, ami egy divatos módszer annak megőrzésére, hogy az olajokat gőzzel desztillálták. A desztillációs folyamat során a kókuszolajat elválasztják, így a hosszú láncú trigliceridek (LCT) eltávolításra kerülnek, és csak a közepes láncú trigliceridek (MCT) maradnak meg. Ez egy szinte tiszta olajat hagy maga után, amely NEM avasodik, eltartható, és a legtöbb más olajnál jobb, ha nem csak a vágódeszkákat, hanem a konyhai eszközöket, salátástálakat, munkalapokat is kezelheti… érti az ötletet.

Már létezik olyan kókuszdió alapú vágódeszkaolaj, amely élelmiszer-biztonságos, és antibakteriális célból citromolaj-esszenciát tartalmaz. Vegye figyelembe, hogy nem minden kókuszolaj tekinthető élelmiszer-biztonságosnak!

Carnauba

Brazília viaszként is ismert, ez a viasz egy Brazíliában őshonos pálmafa leveleiből származik. A néha „a viaszok királynőjének” nevezett karnaubát fényes felülete és vízállósága miatt nagyra értékelik, és gyakran használják autóviaszokban, fényezőkben, kozmetikumokban és még fogselyemben is. A méhviaszhoz hasonlóan a kereskedelemben kapható vágódeszkakrémek és olajok is gyakran tartalmaznak karnaubát, méhviaszt és ásványi olajat.

Szódabikarbóna

Mire nem használható a szódabikarbóna? Biztonságosan használhatja a szódabikarbónát a makacs foltok eltávolítására a vágódeszkáról vagy a hentesblokkról. Szórjon szódabikarbónát a támadó helyre, és dörzsölje át forró vízbe mártott ruhával, ecsettel vagy szivaccsal.

Citromlé

Ha a deszkán kezd szagolni, az egyik legegyszerűbb trükk, ha kettévágunk egy citromot, és végigfuttatjuk a teljes felületen. A citromban található aszkorbinsav reakcióba lép és oxidálja azokat a szerves anyagokat (baktériumokat és zsírokat), amelyek szagokat és foltokat okoznak. A természetes citromolaj az oldható anyagokat is eltávolítja.

A további cikkeben bemutatjuk, melyek azok az olajok melyeket óvatosan kell használni, illetve melyek azok az olajok, amelyeket nem ajánlatos használni.